Komunia Święta
Poradnik
Jak przygotować się do zdjęć?
Na co zwrócić uwagę?
Co jest bez znaczenia?
Komunia Święta jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka oraz rodziców. Ten wyjątkowy dzień zasługuje na uwiecznienie go w pamięci. Najlepszą metodą zatrzymania chwili jest wykonanie profesjonalnych zdjęć. Coraz więcej rodziców chce mieć wyjątkowe zdjęcia z tego uroczystego dnia. W poradniku postaram się opisać jak odpowiednio przygotować się do uroczystości, na co zwrócić uwagę, co jest ważne z punktu widzenia dziecka oraz fotografa.
Rola fotografa
Na samym początku należy zwrócić uwagę, że w uroczystości uczestniczy grupa dzieci które po raz pierwszy w życiu przyjmie komunię świętą. Zazwyczaj parafia wynajmuje fotografa który wykona zdjęcia grupowe oraz w kościele. Taki fotograf również uwieczni moment przyjęcia po raz pierwszy w życiu Komunii Świętej. Warto dowiedzieć się jaki dokładnie jest zakres fotografa wynajętego przez parafię, co ułatwi współpracę z fotografem wynajętym indywidualnie. Pewnie zastanawiacie się, czy jest potrzebny i jaką rolę odgrywa fotograf wynajęty indywidualnie? Postaram się odpowiedzieć poniżej.
Współpraca z dzieckiem
Wynajęty fotograf musi zmierzyć się z pierwszym wyzwaniem na samym początku reportażu. Jest nim nawiązanie kontaktu z dzieckiem. Z perspektywy fotografa współpraca z dzieckiem jest znacznie trudniejsza niż np. z para młodą. Fotograf dla dziecka jest obcą osobą. Dzieci są mniej lub bardziej oswojone z obiektywem aparatu, zdarza się, że nawiązują kontakt w pierwszej chwili lub stopniowo akceptują obecność obcej osoby. Są dziewczynki(chłopcy) które od wielu dni marzą o swojej sesji i pozują na zawołanie, są też nieśmiałe księżniczki. Pojawienie się fotografa wcześniej i zaczęcie od zdjęć z przygotowań jest dobrym pomysłem. Pozwoli to na nawiązanie pierwszego kontaktu i rozpocznie proces akceptacji obcej osoby.
Przygotowania
Ten wyjątkowy dzień warto rozpocząć od zdjęć z przygotowań. Jest to najczęściej mój pierwszy przystanek tego dnia. Mam czas na nawiązanie kontaktu z dzieckiem, porozmawianie z rodzicami. Możemy wspólnie porozmawiać o zdjęciach, co ma się na nich znaleźć, gdzie zrobić sesję plenerową. W domu dziecka warto uchwycić kadry szczegółów związanych z komunią. Biała alba, buty, różaniec, medalik, książeczka do nabożeństwa, kwiaty…. są detalami które muszą znaleźć się w kadrze. Zdjęcie jak dziecko trzyma świecę, powtarza modlitwę są bezcennymi ujęciami, które uwiecznię na zdjęciach. Ostatnie dopinanie guzików, wiązanie sznurowadeł zostaną również sfotografowane. I przyszedł czas wyruszyć do kościoła.
Kościół
Najlepiej wszystko zaplanować tak, żeby pojawić się wcześniej w kościele. Kiedy dzieci jeszcze nie są proszone o zajęcie swoich miejsc (zazwyczaj proces przygotowania zaczyna się 30min przed mszą). Ten czas warto wykorzystać na zdjęcia przed kościołem, krzyżem czy wykorzystać okolicę i zrobić mini sesję zdjęciową. Kościelna część uroczystości Pierwszej Komunii to czas w którym główną rolę odgrywa fotograf wynajęty przez parafię. To on jest na pierwszym miejscu, a ja ze swojej strony nie mogę przeszkadzać w jego pracy. Zdarza się, że do komunii przystępuje setka dzieci. Każde z nich musi być sfotografowane. Często rodzice oraz parafia decyduje się na zakazanie wejścia indywidualnych fotografów do kościoła, co ma swoje logiczne uzasadnienie. Setka fotografów spacerująca po kościele w trakcie mszy, nie jest to dobry pomysł. W czasie trwania mszy świętej wykonuję zdjęcia kościoła, otaczającej go architektury oraz detali. Warto to jasno napisać, indywidualny fotograf nie może wykonać reportażu z przebiegu ceremonii mszy świętej!!!
Sesja plenerowa
Sesja plenerowa najczęściej wybierana jest przez rodziców tego samego dnia co Pierwsza Komunia. Jednym z najważniejszych powodów jej przełożenia jest wyjątkowo zła pogoda. Wybierając plener warto rozważyć ogród lub park w pobliżu kościoła, domu czy restauracji. Maj to czas kiedy zieleń jest soczysta, kwitną kwiaty / drzewa a w koło jest pełno dmuchawców. Kolejną zaletą pobliskiego pleneru jest możliwość zdrobnienia zdjęć dziecku z chrzestnymi, dziadkami lub innymi ważnymi osobami (brat czy siostra). Wszyscy po uroczystości kościelnej są wypoczęci pełni energii co przekłada się na pogodne i bardzo dobrze wyglądające kadry. Ciekawe fotografie mogą powstać również w pustym kościele, spacer po schodach, zaglądanie przez drzwi, modlitwa to również dobre ujęcia. Jednak, sporo osób decyduje się na zdjęcia po ceremonii. Na pusty kościół trzeba poczekać.
Prezenty
Uwiecznienie momentu otwierania prezentów kończy cały reportaż z przebiegu komunii. W przypadku rozpakowywania prezentów nie mam określonego scenariusza z przebiegu wydarzenia. Jeżeli planujecie coś wyjątkowego proszę poinformujcie mnie o tym!
Na koniec
Poradnik ma na celu nakreślenie jak wygląda przebieg ceremonii Pierwszej Komunii Świętej. Mam nadzieję, że odpowiedział na wiele pytań, rozwiał wątpliwości a może pojawiły się nowe pytania… Ostatnie słowa: Pamiętajmy wszyscy, że zleceniodawcą reportażu są rodzice, jednak ”prawdziwym” klientem jest dziecko. To ono po latach będzie oglądać zdjęcie i oceniać wykonaną pracę, dla niego te wspomnienia będą bezcenne.